EKO hinnangul tuleb Pärnusse metanoolitehase kavandamisest loobuda

Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) leiab, et Pärnusse metanoolitehase kavandamisest tuleb loobuda, kuna plaanitava tegevuse keskkonnamõju on ülemääraselt suur, saadav võimalik kasu aga tõendamata. Lisaks leiame, et praegu käimasolev planeeringumenetlus on õigusvastane, kuna metanoolitehase rajamiseks on valitud vale planeeringuliik ning läbi ei ole viidud avalikku asukohavaliku protsessi. Planeerimismenetlus tuleks lõpetada, kuna selle tulemusena ei ole võimalik jõuda õiguspärase tulemuseni.
EKO esitas oma tagasiside Pärnu linnavalitsusele metanoolitehasetehase kavandamise ja seda puudutava protsessi kohta ning ettepanekud detailplaneeringu (DP) lähteseisukohtade (LS) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) programmi täiendamiseks.  Planeeringuga kavandatava arenduse eesmärk on ehitada ja käitada tööstusrajatist, mis muundab 1 000 000 m3 puitbiomassi 500 000 tonniks roheliseks metanooliks aastas ning
ehitada ja käitada 400 MW elektrolüüsiseadet rohelise vesiniku tootmiseks.

EKO hinnangul puudub sellises mastaabis tehase käitamiseks  vajalik kättesaadav puiduressurss. Eestis ei ole puiduressurssi jätkusuutlikult ja loodussõbralikult siinsele üledimensioneeritud metsatööstusele enam kuskilt võtta, arvestades metsade tagavara vähenemist ning konkureerivaid lisanduvaid arendusi (sh VKG biotoodete tehas, Fibenol, aga ka paberipuitu eksportivate kontsernide enda olemasolevad tselluloositehased).

Tehase rajamise toetuseks välja toodud argumendid planeeringu lähteseisukohtades ja KSH programmis on hüpoteetilised ja ebarealistlikud. Tehnoloogiat, mida arendaja lubab, pole siiani kusagil maailmas olemas. Tehase käitamisest tulenev võimalik majanduslik kasu on põhjendamata. 

EKO hinnangul on tehase kavandamiseks valitud vale planeeringuliik ja asukoht. Detailplaneeringuga ei ole lubatav maakonnaplaneeringut muuta, mis on vajalik, sest metanoolitehas on kavandatud maakonnaplaneeringuga määratud rohe- ja
puhkemetsade võrgustiku alale.

Metanoolitehase rajamise projekt kuulub olulise ruumilise mõjuga ehitiste (ORME) kategooriasse, mistõttu selle rajamine on võimalik üksnes riigi või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuga. ORME ja A-kategooria suurõnnetuse ohuga ehitise kavandamine nõuab ka erinevate asukohtade avalikku kaalumist, mida praegu tehtud ei ole ning detaiplaneeringu raames pole seda ka võimalik läbi viia. 

Tehase planeerimine detailplaneeringuga ei võimalda avalikkusel rajamise otsustamises  tõhusalt osaleda. Asukohaalternatiivide avalikku kaalumist võimaldava planeeringuliigi valimine on oluline ka seetõttu, et tehast kavandatakse kaitseväärtuslikule, vääriselupaiku sisaldavate metsadega kaetud alale.

EKO detailsete seisukohtadega saab tutvuda SIIN
Eelmine
Keskkonnateoks valiti film “Vara küps”, kirve said raied Rail Balticu hüvitusaladel
Järgmine
Lüganuse valda planeeritav tselluloositehas põlistaks Eesti metsade üleraie