¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMO-vaba Eesti

Yves Tiberghien: Our ability to tinker with nature has outstripped our ability to regulate what we create

Kodanikualgatus „GMO-vaba Eesti” sündis 10. märtsil 2005.  Algatuse mõtteks on pakkuda eestikeelset infot GMO-dega seotud probleemide kohta.

Kõige sagedamini räägitakse geneetiliselt muundatud organismidega (GMO-dega) seoses ilmselt toiduohutusest. Meie arvates on oluline näha laiemat pilti - lisaks potentsiaalsetele toiduriskidele ka keskkonnariske, sotsiaalmajanduslikke ohtusid, õigusalaseid küsimusi ja eetikaküsimusi.

Kampaania algatajad usuvad, et Eesti tarbijatel ja põllumeestel on praeguses olukorras mõistlik hoiduda GMO-de kasvatamisest ja kasutamisest, sest GMO-de pikaajalise kasutamise tagajärjed ei ole kaugeltki selged, GMO-de ohutuse uurimise kriteeriumid on puudulikud ning sõltumatuid uuringuid on tehtud väga vähe.

Kuid küsimus ei ole ainult ohutuses: GMO-d on oma olemuselt intensiivse ja mittejätkusuutliku põllumajanduse ja toidutootmise vahendid ja vastuolus säästva maailmavaate põhimõtetega.

„GMO-vaba Eesti” sarnased algatused on levinud kogu Euroopas. Nende algatuste tulemusena tekkinud GMO-vabad piirkonnad hõlmavad paljudes riikides juba suuri pindalasid. Algatuste põhjuseks on Euroopa Liidu de facto moratooriumi lõppemine, põllumeeste, tarbijate ja keskkonnakaitsjate tugev vastuseis geenmuundatud taimede ja nendest tehtud toidu kasutamisele Euroopa Liidus. Ka Eestis on tarbijad GMO-de kasvatamiseks lubamise suhtes skeptilised*.

Antud kodulehel ei ole püütud kõikvõimalikke erinevaid seisukohti välja tuua. Leiame, et on piisavalt teisi huvigruppe, kes tegelevad GMO-de reklaamimisega ja oleme otsustanud, et piiratud ressursi tingimustes võtame enda peale just riskide osas infolünkade täitmise.


* Eesti tarbijad eelistaksid valikuvõimalusel mahetoitu ja on nõus selle eest rohkem maksma, muundkultuuride kasvatamist Eesti põldudel lubaksid range järelevalve all või keelaksid pea 90 protsenti vastanutest, näitab konjunktuuriinstituudi uuring.
http://www.postimees.ee/020505/online_uudised/164607.php

 
Hetkeseisuga toetab GMO-vaba Eesti kampaaniat
1227
kodanikku ja
297
maaomanikku.
Uudised
* Monsanto aktsiad kukuvad
* GM l√Ķhe? Kas see ikka on hea m√Ķte?
* GM mais saastab USA j√Ķgesid
* Uus GMO eeln√Ķu avab tee illegaalsetele taimedele
* Paljukritiseeritud Eurokomisjoni eeln√Ķu pakub n√§ilist vabadust GMO-de √ľle otsustamisel
* Laborit√∂√∂tajate vead t√Ķid kaasa GMO lekke Uus-Meremaal
* GMO-d kohtupingis: USA kohtud ja USA valitsus teineteisel pool joont
* Liha- ja piimatööstus tapab vihmametsa
* Taas saastumine: Iirimaal avastati illegaalne mais
* Hiinas leiab taas kinnitust riisi saastumine